INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Potencjan Słap (właściwie Dąbrowski) h. Drogosław  

 
 
1 poł. XV w. - przed 26.06.1478
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Słap (właściwie Dąbrowski, czasem Słap Dąbrowski lub Słapowski) Potencjan h. Drogosław (zm. 1478), burgrabia i podsędek poznański. Pochodził z niezbyt zamożnej, licznie rozrodzonej szlachty z Dąbrowy, Dąbrówki, Palędzia i Palędzia Małego w parafii Skórzewo koło Stęszewa pod Poznaniem. Był synem Wojsława Dąbrowskiego.

W znanych źródłach jest wzmiankowany od r. 1418; od stycznia do maja 1448 był burgrabią poznańskim przy staroście generalnym Wielkopolski Łukaszu Górce, a w l. 1451–78 pełnił urząd podsędka poznańskiego. Często osobiście brał udział w rokach ziemskich, niekiedy (w l. 1452–65) wyręczał się swym krewnym Bartłomiejem z Palędzia, później sporadycznie sąsiadami: Janem z Otusza (1469) i Janem Chybskim (1475). W r. 1418 S. wraz z bratem Mikołajem zeznali, że nie mają pretensji do dóbr swych rodzonych stryjów Stanisława i Piotra Słapów Dąbrowskich, lecz tylko do sumy zabezpieczonej dla nich przez Stanisława Słapa, który był ich opiekunem po śmierci ojca, oraz do odziedziczonej po ojcu 1/3 wsi Dąbrówka. Po wczesnej śmierci brata Mikołaja S. zapisał na Dąbrówce oprawę żonie Jadwidze, a następnie rozwinął, zwłaszcza w l. 1444–74, aktywną działalność w obrocie ziemią, w wyniku czego zgromadził spory majątek. Ugruntował też swe posiadanie w Dąbrówce, usuwając z niej swych braci stryjecznych, synów Piotra Słapa Dąbrowskiego. W r. 1447 został pozwany przez nich o wieś Dąbrówkę oraz o zagarnięcie zbroi, futer, dokumentów, naczyń cynowych i srebrnych (wartości 50 grzywien) oraz licznego inwentarza żywego po śmierci ich ojca. U schyłku życia rozporządzał wsiami: Dąbrowa, Dąbrówka, Palędzie, Palędzie Małe, Sobiesiernie, Konarzewko, Nowy Dwór koło Stęszewa, Koszkowo oraz częściami w innych wsiach. S. zmarł w r. 1478, przed 26 VI.

Z małżeństwa z Jadwigą pozostawił S. dwóch synów: Bartłomieja i Marcina. Pierwszy z nich, żonaty z bliżej nie znaną Dorotą, odziedziczył cały majątek po ojcu. Marcin Słap Dąbrowski (zm. 1513), był kanonikiem poznańskim (od r. 1472), gnieźnieńskim (1491–6) i krakowskim (1513).

 

Słown. Hist.-Geogr. Ziem Pol., VIII cz. 1–3 (Dąbrowa, Dąbrówka, Koszkowo, Nowy Dwór, Palędzie – tu tablica genealogiczna jego rodziny, Palędzie Małe); Gąsiorowski, Urzędnicy wpol.; – Teki Dworzaczka, Kórnik-P. 1997 CD–ROM; Tymieniecki K., Inwentarz majątkowy z r. 1447, „Roczniki Hist.” T. 4: 1928 s. 129–30; – IH PAN w P.: Słown. hist.-geogr. woj. pozn. w średniowieczu (Sobiesiernie).

Krystyna Górska-Gołaska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław ze Strzelec

brak danych - między 22 kwietnia a 24 września 1532
oficjał warszawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.